24 Temmuz Basında Dijital Bayram…

24 Temmuz Basında Dijital Bayram…

14:19:12 | 2020-07-23

24 Temmuz Basında Dijital Bayram…
Değerli meslektaşlarımız İnternet Medya Birliği olarak yaptığımız öneri ile 24 Temmuz Basın Bayramı’nda il içindeki gazeteciler için düzenlenen etkinlikler yerine Ayasofya’da ilk Cuma Namazı etkinliğini dile getirmemiz ve akabinde devlet büyüklerimizin bu konuda yapmış olduğu çalışma ve uygulama gerçekten bizleri son derece memnun etmiştir…
Özellikle Birliğimizin önerisi ile her kutlama da verilen klasik kahvaltı ve yemeklerin dışında son derece anlamlı olan Ayasofya’da ilk Cuma Namazı’na Sayın Cumhurbaşkanımızın davetiyle beraber Afyon İnternet Medya Birliği olarak gerek Valilik gerekse Belediye makamlarıyla birlikte icabet etme fikri son derece memnunluk verici bir gelişme olmuştur. Katkımız olduğu için gerçekten çok seviniyoruz.
Bunun dışında artık gazetelerin çok sıkıntı yaşadıkları ve sadece devletin kendilerine uzun süredir verdiği resmi ilan paralarıyla ayakta kalmaya çalıştıkları bir dönemde, toplumun haber öğrenme yetisinin dijital platformlara kayması neticesinde internet basınının önemi ve hızı bir kez daha ön plana çıkmıştır. İlimizde toplam 7 gazetenin bulunması ve toplam tirajları 3000’i bile bulmayan devlete yük olan resmi ilan gelirlerini uzun yıllardır almaları ise diğer basın organlarına haksızlık olarak algılanmaktadır. Kaldı ki Radyolar, İnternet Yayın Kuruluşları, Televizyonlar, Dergiler gibi kamu görevi görüp vatandaşı aydınlatıcı haberleri sunan mecralar bu haksız duruma isyan etmektedirler. Sadece patronlar kulübünün kurmuş ve yönetmiş olduğu bir kuruluş gazetecileri asla temsil edemez. Basın çalışanlarından gerçek anlamda sahada ter akıtan gazetecilerden bir kişinin bile yönetime alınmadığı bu tür aile şirketleri gerçek anlamda gazetecileri temsil edemez kanaatindeyiz. Bu vesile ile TBMM görüşülen ve internet mecrasını düzenleyecek olan kanunu sabırla beklemekteyiz. Sosyal mecra ve internet haberciliği karıştırılmamalıdır. İnternet haberciliği son derece titiz hızlı ve çabuk olmasının yanı sıra ülkemiz insanının haber alma özgürlüğünü en kısa sürede gideren bir alandır. Yazılı basından öndedir ve toplumun olduğu kadar tüm liderler de dâhil bu mecrada çok önemli işler yapmaktadırlar. Elbette her sektörde olduğu gibi bu alanda da böylesine önemli bir platformda art niyetli insanlar kendi çıkarlarına uygun seviyesiz üsluplarını hareketlerini çıkarlarını teknolojinin nimetini kötü yollarda maalesef kullanmaktadırlar. Tabiî ki çıkacak yasayla birlikte bu tür olumsuzların önüne en kısa sürede geçilecektir kanaatindeyiz. Bu vesileyle 24 Temmuz Basın Bayramımız’ın tüm çalışan basın emektarlarımız başta olmak üzere sahada, en ücra yerde ve halkımızın ve devletimizin yanında olan basın çalışanlarımıza kutlu olmasını kalben diliyoruz.
İNTERNET MEDYA BİRLİĞİ
ETİKET :   İnternet medya birliği

Tümü