TANRI KADINI YARATTI

TANRI KADINI YARATTI

17:38:31 | 2020-07-20

TANRI KADINI YARATTI*KÖŞEBAŞI * İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK  

Daha önceki bir yazımda sürekli olarak iyi bir  köşe yazısı yazmanın  ne kadar zor bir iş olduğunu uzun uzun anlatsamda bu iş de kısır bir döngüye girmeye başladı.

Corona, Kötü Ekonomi, Kadın Cinayetleri … Al sana köşe yazısı, oldu bitti .

*******

Yaşanan hayatta  yani, işin hamurunda bunlar olunca ortaya çıkan da tabloda bu konular işleniyor.  

Corona, Kötü Ekonomi, Kadın Cinayetleri …

Ne kötü bir zamanda yaşıyoruz değil mi? Hayatımızda bilim yok. Yükselen değerlerimizde, iyi bir olgu yok. 

Corona salgınıyla ilgili haberleri şu anda tüm dünya adım adım takip ediyor.  Kötü ekonomi bizim ülkemize ve bizim ülkemiz benzeri ülkelere özgü bir konu … Kadın cinayetleri mi, dünya birincisiyiz evvel Allah … Tecevüzde de hatırı sayılır (!) bir yerimiz var. İstatistikler böyle diyor. Yüz karası,yüz akı hepsi bu listede, başardıklarımız başaramadıklarımız ne varsa kayıt altında ve tüm dünyaya teşhir ediliyor. Sakın yanlış anlamayın. Rayting tüm dünya ülkeleri  için yapılıyor. Listeye bakıyorsun sıranı görüyorsun … Mesela piknik yerlerini temiz bırakan ülkelerde kaçıncı sıradayız? Anadili haricinde ikinci yabancı dili anadili gibi konuşabilen ülkeler arasında kaçıncı sıradayız? Enflasyonda kaçıncı sıradayız? Kadın cinayetleri ve tecavüzde kaçıncı sıradayız? Bu gibi istatistikler dünyaca makbul ve ülkelerin üye oldukları merkezlerce yapılıyor ve dünyaya açıklanıyor.

(Hani teşhir dedim ya biraz açıklama gereği duydum.)

*******

Kısa bir süre önce yazmıştım … Kadın cinayetleri ve tecavüzde ülkemizin seceresi pek parlak değil demiştim. Bu hafta HDP’li bir vekilin eşine şiddet uygulaması ardından yine HDP’li bir vekilin bir kadına tecavüz eyleminde bulunması ne kadar da kötü değil mi?

Olayların ulusal basınımıza yansıyan şekli, bir vekilin bir kadına tecavüz etmesi ve kendi partilerine prim çıkarmak için uğraşmaları şeklinde oldu. Ayıp yahuu..  Bu olaylar üzerinden de mi siyaset yapıyorsunuz? Bu kadar mı ahlaksız toplum olduk? Bu olayı ayyuka çıkarmak yerine gizlice yapılmış bir yargılama ile kadının haklılığı durumunda vekilin asgari ücret kadar geliri üzerini o kadına verilse, vekil hapis cezasına mahkum edilse daha adaletli bir yaklaşım olmaz mı? Bence çok adaletli olur.

Burada yıkılan bir hayat var. Vekil-mekil fark etmez. O adamında hayatı (!) yıkılsın. İşin bir de kötü tarafı var. Yazı ve haberleriyle iktidar partisine çok yakın ulusal bir gazetede köşe yazarlığı yapan bir kadın konuyu köşesine taşımış, yazmış çizmiş. Ufacık bir paragrafta HDP’li bir vekilin bir kadına tecavüz olayını anlatmış. Sonra da topu tüfeği muhalefet partilere , sözde muhalefet televizyonlara dayamış ‘siz niye bu olaydan bahsetmiyorsunuz’ adasıyla ateş etmeye başlamış. Vay maşallah!

Yazık üzüldüm. Tecavüze uğramış bir kadını hemcinsi olarak savunmuyor da, alakası olmayan muhalefet partisini hedef alarak kendi partisine menfaat sağlamak için uğraşıyor… Ne diyeceğimi bilemedim.  Muhalefet televizyonları tarafını biraz açayım. Yazıma başlarken ‘gündemde ne varsa yazının malzemesi, ilham kaynağı o konu oluyor’ demiştim. Haber spikeri, sözde muhalefet kanalı(!)  belge ve görüntülerle haberleri sunuyor. Çoğunda da yorumu izleyiciye bırakıyor. Ne yapsın? 1 TL 6,85 USD oldu da bunu mu söylemedi ? Ekonomimiz, bütçemiz fazla verdi de bunu mu söylemedi? Neyseee.

Konu bugün yine kadın, Tanrı’nın en güzel yarattığı varlıklardan birisi kadınlarımız..(KHATUN)   

Size zarar verdiğimiz için  bizi af edin analarımız, bacılarımız, ninelerimiz ...
ETİKET :   İsteniş Hakan Tüplek Köşebaşı

Tümü