SEÇMEN MEVCUT SİYASİ PARTİLERDEN ÜMİDİNİ KESMİŞ GÖRÜNÜYOR

SEÇMEN MEVCUT SİYASİ PARTİLERDEN ÜMİDİNİ KESMİŞ GÖRÜNÜYOR

20:34:27 | 2020-09-22

SEÇMEN MEVCUT SİYASİ PARTİLERDEN ÜMİDİNİ KESMİŞ

GÖRÜNÜYOR


* Metropoll Araştırma Şirketinin yaptığı araştırmaya göre iktidar partilerinin oy oranı düşmeye devam ediyor. Buna göre iktidarı oluşturan partilerden AK Parti yüzde 34'ler civarında seyrederken MHP 7.5 BBP ise bitiş sürecinde.
* Anket sonucu, kararsızların oranı yüzde 12 civarında dolaşıyor. CHP'nin her zaman olduğu gibi yine yüzde 22-25 civarında. İYİ Parti'de de düşüş durdurulamıyor.
Örneğin, bugün seçim olsa HDP 7.6, İYİ Parti yüzde 7.6, Saadet Parti 1.4 oranında oy potansiyeline sahip olacakları anlaşılıyor.
Daha önemli olan ise -yapılan araştırmaya göre- Ali Babacan'ın kurduğu Deva Partisi'nin kuruluş günlerindeki oy oranı yüzde 10 civarında görülürken bugünlerde yüzde 2'lere kadar düştüğü, Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin ise 2.5 civarında oy potansiyeline sahip olacağı öngörülüyor.
Bu da gösteriyor ki vatandaş, siyasi parti anlamında kararsız ve arayış içinde.


" YENİ BİR PARTİ Mİ KURULSUN YOKSA MEVCUTLARIN İÇİNDEN BİRİNİN ÜZERİNDE Mİ ÇALIŞILSIN ? " SORUSU AKLA GELİYOR
Şu an itibarı ile ümit bağlanacağı öngörülen partilerin başında Merkez Parti geliyor. Türkiye genelinde 307 ilçe ve 54 ilde teşkilatı bulunan Merkez Parti üzerinde bazı çalışmalar yapılıyor. Bu faaliyeti yürütenler arasında AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi, kurucu il başkanı, bazı eski bakan ve milletvekilleri, emekli valiler, akademisyenler ve siyaset uzmanları bulunuyor.
* Dünya çapında saygın bir yeri olan, 25 diploması bulunan, Akademisyen, onlarca eseri bulunan ve günün en geçerli meslek dallarında faaliyet gösteren iş yerleri bulunan, " Hukuk " alanında itibar ve itimat edilir bir ilim ve irfan adamı olan, Hakk için halka hizmeti görev kabul eden Prof.Dr.Abdurrahim Karslı'nın Genel Başkanlığında Kurulan parti ilk günlerde ciddi bir performans sergilemiş olmasına rağmen, daha sonra durağan bir yapıya bürünmüştü.
YENİ BİR KADRO, YENİ SÖYLEMLER VE YENİ HEDEFLER
Son günlerde Türk siyasetindeki yıpranma ve tutarsızlık ve ülkenin birçok alanda kötüye gidişinin önlenemeyişi, siyaset uzmanları kadar bazı bilim ve kültür adamlarının da Merkez Parti'ye yönelmelerine yol açtı.
Söylenemeyenleri söylemek, yapılamayanları yapmak, kavga ve kargaşadan uzak durmak, hoşgörü ve birlik-beraberlik ortamını sağlamak, milletin derdine derman olmak, onarıma muhtaç olan devletin yaralarını sarmak üzere partiye gönül vermiş bazı akademisyenler de bir " Strateji Geliştirme Kurulu" oluşturarak çalışmalarına başladılar.
Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız partiye yeni intisap eden bir siyaset uzmanı özet olarak şunları söyledi:
" Merkez Parti ile ilgili önemli araştırmalar yaptık. Önce olumsuzluklar ve çalışma zemininin olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olduk. Daha sonra da memleketin hayrına yönelik neler yapılabileceği konusunda çalışmalarımız oldu. Aramızda her kesimden arkadaşlar var. Kimimiz siyaset uzmanı, kimimiz ekonomist, kimimiz üretici... Önümüzdeki haftadan itibarın yoğun bir çalışma programına başlayacağız.
Bu arada teşkilat bazında da çalışmalar oluyor. İl ve ilçe kongreleri bütün hızı ile devam ediyor. İlk planda Ankara ve İstanbul kongrelerini üst düzeyde icra edeceğiz. Mesela Ankara kongre listesinde yer alacak isimleri belirlemeye başladık. Aralarında üstün özelliklere ve çeşitli meslek dallarına sahip arkadaşlarımız olacak.
İstanbul'da yaşayan her kesimle irtibatlı olacağız, bu ulu şehrimizdeki Anadolu insanlarını harekete geçireceğiz; daha sonra bütün yurtta öyle bir " Anadolu Hareketi " başlatacağız, öyle söylemlerde bulunacağız ki herkes siyaseten aradığını Merkez Parti’sinde bulacak.
* Kadrolarımızda öncelikle gençler ve kadınlar ön planda olacak.
* Orta yaşlılar ve ömrünü siyasetle geçirmiş, memleket ve milletimize hizmet etme yolunda başarılı bir grafik çizmiş devlet ve siyaset adamlarının tecrübelerinden en iyi şekilde yararlanacağız.
* Köylerde, beldelerde, ilçelerde, şehir merkezlerindeki semtler ve mahallelerde siyasetin odak noktasını oluşturan” nokta politikacılar ” bulup onlardan en iyi şekilde yararlanacağız.
Netice olarak, halkımız nasıl bir yönetim istiyorsa biz öyle yapacağız. "

MEHMET AKYOL Gazeteci-Yazar
ETİKET :   Merkez Parti Mehmet Akyol

Tümü