Retina Derneği Başkanı: Mesut Yurt'tan 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Mesajı

Retina Derneği Başkanı: Mesut Yurt'tan 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Mesajı

23:27:18 | 2020-10-15

Retina Derneği Başkanı: Mesut Yurt'tan 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Günü Mesajı

1921 yılında bir trafik kazası sonucu Görme  engelliolan bir fotoğrafçı, çevredekilerin kendisinin Görme  engelli olduğunu anlaması ve dikkat çekici olması için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar  Londra sokaklarında. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931’de Fransız görme engellilerinin örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır. Bu uygulama giderek yaygınlaşır ve görme engellilerin kullandığı baston, beyaz baston olarak anılmaya başlar. John Kenndy zamanında 1963’te 15 Ekim günü, “Beyaz Baston Güvenlik Günü” olarak ilan edilir. Hatta Beyaz Baston Yasası çıkarılarak beyaz baston kullanımının hem kullanıcılar hem de muhatapları tarafından uyulması gereken kuralları saptanır. Sonunda 1969 yılında Srilanka’nın başkenti Colombo’da toplanan Dünya Görme engelliler Federasyonu 15 Ekim gününü, tüm dünyanın görme engelliler için Beyaz Baston Görme engellilerGünü olarak kabul eder.  

BEYAZ BASTONUN GÖRME ENGELLİLERİÇİN ÖNEMİ 

Her şeyden önce beyaz baston Görme engelliler için bağımsızlığı ve özgürlüğü temsil eder. Diğer insanlar için ise, görme engelliliği temsil eder. Kamuoyu görme engelliyi, beyaz bastonuyla tanır. 

Beyaz Baston Çukurları, engelleri algılayarak onlardan korunma imkanı sağlar. Bu sayede mesafeleri ve engelleri aşarak görme engellinin güvenliğini sağlar ve hedefine ulaşmasını mümkün  kılar. 

Bu bağlamda Merkezi ve yerel yönetimler Kaldırımların işgali gerçeğini görmezden gelmemelidir. Erişilebilirlik mevzuatı gereği Bütün kurumlar üzerine düşen görevi yapmalıdır.

 Yaya geçitlerindeki sesli sinyalizasyonlar arttırılmalıdır. Bilgiye erişim tüm eserler görmeyenlerinde faydalanabileceği E-kitap sesli ve Braille seçenekleriyle sunulmalıdır Ve resmi, özel bütün internet siteleri görme engellilerinde kullanabileceği şekilde dizayn edilmelidir..

Görme engellilerin kulanmış olduğu destek ürünleri (beyaz baston, Braille satır, büyüteç, teleskopik gözlük, ekran okuyucu programlar ve eğitim materyalleri vb) sosyal güvenlik kurumunca karşılanmalıdır. 

Görme engeline neden olan genetik sebepler araştırılmalı ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve devlet üniversitelerinde retina araştırma merkezleri kurulmalıdır.

Bütün görme engelli kardeşlerimin 15 ekim beyaz baston güvenlik gününü kutluyorum. 

Retina Hastaları Dayanışma Derneği BAŞKANI
Mesut Yurt ( Osman Emek'in Haberi )
ETİKET :   retina osman emek afyon haberleri afyonda son dakika dernek

Tümü