NAM-I DİĞER*KÖŞEBAŞI*İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

NAM-I DİĞER*KÖŞEBAŞI*İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

16:11:11 | 2020-07-16

NAM-I DİĞER*KÖŞEBAŞI * İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK  

Anadolu da hala soyadlar yerine insanlar lakapları ile anılıyorlar. Mesela Yörükoğullarının Hakan … Yani ben … Neyse ki Soyismim güçlü,  her ikisi ile de tanınıyorum. Uzaktan tanıyanlara benden bahsederken bankacı olan diye de bahsediyorlar..

*********

Bu sabah enterasan bir konu oldu. Arkadaşlar ile pandemi sürecindeki hastanelerin durumunu ve hayatımıza olan etkileri konuşuyorduk. Bizim meşhur Kırmızı Hastane ve  Mavi Hastane gündeme geldi. Bir de mavi hastane malumunuz kırmızı ile kaplanınca iki tane kırmızı hastanemiz oldu. Gerçek kırmızı hastanemiz ek binası sırça bina olunca yine de ismi kırmızı hastane olarak kaldı.  Zaten dolmuşlarda bile hala Kırmızı Hastane-Mavi Hastane talelaları var.

Ne güzel bize özgü halka özgü birşeyler varlıklarını yitirmiyorlar. Sahipleri her ne isim verirlerse versinler bizim için Mavi Hastane-Kırmızı Hastane o kadar. Ötesi yok. 

Lakaplar yıkılmaz birer kale gibi insanların taşıdıkları unvanlardır. Bir de doğru kullanabilsek daha da anlamlı olacak. İsim, Soyisim kadar yazımı söylenmesi doğru olmayan nam-ı diğer kelimesi var. Niye bu kelimeyi doğru söylemiyoruz? Genel kabul görmüş söyleme şekli namı değer yanlış işte, olmaz ki. Hep söylüyorum doğru bir tane, herşeyin doğrusunu yapalım. Öğrenelim. Köşe yazıları hep sosyal mesajlar içerir. Bazen yeri geldiğinde söylüyorum köşe yazısı yazmak her gün yeni ve farklı bir şey icad etmek kadar zor bir iş. Bugün yalnızca bu koskoca yazı dizininden vermek istediğim, siz okurlarıma kazandırmak istediğim lakapların diğer bir adı da nam-ı diğer kelimesinin doğru yazımı ve söylemi …

Edebiyatçı değilim ama yazmak ve doğru yazmak işim …

*********

Bir de lakaplar bazen isim ve soyadın önüne geçiyor. Benim yazılarda futbol, ekonomi ve hiç istemesemde  şöyle bir kafayı uzatıp çıkayım tarzından siyaset olmadan olmaz. Gerçekten siyaseti sevmiyorum. Hiçbir partiye oy dahi vermiyorum. Hiç kazanamayacak parti kim varsa o partiye oy veriyorum. Ne hikmetse bilmiyorum ama enson seçimde oy kullandığım sandıktan benim oy  çıkmadı.  Koskoca sandıkta adamların bir oyu olsun dedim. O da olmadı. Demek ki onuda çok görmüşler. Sandık komitesi işini doğru düzgün yapmamış.  İlginç . Yawww bak ben yine siyasete girdim. Çıkayım hemen şu pis yerden. Neyse.

***********

Kulvarımız spor olsun, haaa tam sevdiğim iş börtü böcek işi. Tehlikesiz (!)

Fenerbahçenin yakın döneme imzasını vurmuş başarılı futbolcusu vardı.Kimine göre rakip oyuncuların arasından pire gibi geçiyor. Çalımlıyordu. Aykut Kocaman, Oğuz Çetin ve Şeytan Rıdvan. Soyadı neydi? Diye sordunuz veya bana niye yazmıyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Hemen söylersem nam-ı diğerin ne kadar kıymetli olduğunu vurgulayamam.

Pat diye hemen söyleyenimiz çok az çıkmıştır.

Fenerbahçenin efsane üçlüsü Aykut, Oğuz ve Rıdvan Dilmen di değil mi?

Nam-ı diğer Şeytan Rıdvan. 
ETİKET :   köşe yazısı lakap şeytan rıdvan fenerbahçe nam-ı diğer

Tümü