ENGELLİLERIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİMİ

ENGELLİLERIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİMİ

20:02:51 | 2020-05-09

ENGELLİLERIN İYİLEŞTİRİLMESİ VE EĞİTİMİ


Engellilerin iyileştirilmesi: Engellilik yapan hastalık ve kazalardan sonra hemen önlem alınmalıdır. Özellikle trafik kazalarında ilk yardım çok önemlidir. Kazalardaki ölümlerin yarıdan çoğu ilk yarım saat içinde olur. Kaza sonrası hiç zaman geçirmeden yaralıyı en yakın hastaneye ya da doktora ulaştırmalıdır. Hastanelerde Acil Yardım Servisleri vardır. Bu bölümde günün her saatinde doktor bulunur. Kazaya uğrayanlara ilk tedavileri burada yapılır.
Engellilerin Eğitimi: Engellilerin eğitimi denilince daha çok engelli çocuklar akla gelir. Yurdumuzda; görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 4.500.000 yurttaşımız var. Bu sayının 1.400.000 kadarı çocuktur. Engelli çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik engelliler için l okul açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal engelliler ise belirli okullarda özel dershanelerde öğrenim görmektedir.
Engelliler da yaşamlarını sürdürmek için çalışmak ve gelir sağlamak zorundadır. Çalışmak, severek çalışmak yaşamı güzelleştirir, insanı mutlu eder.
Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak soruna çözüm getirmez. Engellilerin da yapabileceği işler vardır. Engellilere çalışabilecekleri alanlarda iş vermek gerekir. Yasalarımız her yüz işçi çalıştıran işyerinin iki sakat işçi çalıştırması zorunluluğunu getirmiştir.
Bütün ülkelerde olduğu gibi yurdumuzda da Engelliler korunur. Örneğin ülkemizde çalışan Engelliler gelir vergisini indirimli öderler. Hareketlerini kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen araç ve gereçlere gümrük vergisi ödemezler. Çalışan Engelliler isterlerse erken emekli olabilirler.
Okulda, sokakta gördüğümüz Engellilerle alay etmeyelim, gülmeyelim. Hiç bir engelli isteyerek böyle olmadığını bilelim. Engellilere yolda, geçitlerde, taşıt araçlarında yardımcı olalım. Onları üzmemeye, kırmamaya özen gösterelim. dedi Özel İnsanlar Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı: Esra Işık
ETİKET :   afyon afyonkarahisar afyon haberleri afyon sondakika

Tümü