AYASOFYA GÜNDEMİ *KÖŞEBAŞI İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

AYASOFYA GÜNDEMİ *KÖŞEBAŞI İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

13:27:06 | 2020-06-18

Yine lüzumsuz bir konu günlerdir toplumu ve siyaseti meşgul ediyor. Ayasofya Kilisesi …..  Birkaç kısa cümle ile Ayasofya Kilisesinden bahsetmek gerekirse, 537 yılında Isıdoros tarafından yapılmış. Anthemios ve Mimar Sinan tarafından tamir edilmiş ve 1453 den sonra cami, 1934 yılında da müze olmuş bir bina ...

*******

Bu tarihi bina bugünlerde siyasilerin ve sadece laf üretme yeteneğine sahip  vatandaşlar için iyi bir konu başlığı malzemesi olarak aramızda dolaşıyor. Düşünüyorum da Isıdoros bu bina hakkında yorum yapan iki tuğlayı üstüste koyup sıvayacak kadar inşaat bilgisi olmayanları görseydi,  bu muhteşem mimariye sahip dünya yapıtını asla yapmazdı. Bu yapıyı geleceğe taşımak için can veren  Anthemios ne de Mimar Sinan restore etmezdi.

*******

 Televizyonda takip ettiğimiz dizi misali siyasete de müdahale edemeyoruz. Siyasiler önümüze ne koyarlarsa onunla yatıp onunla kalkıyoruz. Halbuki ülke gündemini belirlemede vatandaş etkin olmalı, siyasi merciler konu başlıklarını vatandaşlardan toplamalı. Meslis vatandaşların talep ve tepkilerine göre çalışmalı ve/ya kendine çeki düzen vermeli… Siyasi yarış ve hamleler boş laflar üretmek yerine hizmet yarışına dönmelidir.

Son günlerde fikir ve sanayi üretiminden ziyade Yüce Millet Meclisimizde laf ve kavga üreten  sevgili vekillerimiz (!) Ayasofya ibadete açılsın mı derdine düştüler. Yumruk yumruğa birbirlerine fiziki şiddet uyguluyorlar.

Görsen, sanki dünyayı kurtaracaklar ….  Haayy maşallah (!) 

Bizler de asgari ücretle çalışıp,  ayda ortalama 25 bin TL maaş alan vekillerimize mecliste oturum yetkisi vermişiz . Hazır yeri gelmişken bu maaş da yetmiyormuş, haberiniz olsun.  Biz sevgili milletvekillerimize kavga etmeleri için değil bizi daha müreffeh bir seviyeye getirmek için yetki verdik. Görülen o ki vekillerimiz  işgücü arttırma konusunda fikir ve sanayi üretimi çalışmaları olmayacak gibi … Milletvekili emekli maaşına 15 bin TL haberiniz olsun. Çalışırken kavga eden vekillerimize dinlenmeleri için de bu kadar emekli maaşı ödüyoruz. Neyse bakalım; bu koridordan acilen çıkayım. Öyle ytada böyle bugünkü  Ayasofya müzesi yeniden cami olarak ibadete açılmasını gündeme soktunuz bari sonuç alalım.

Ayasofya müzesi cami olarak acılacak mı, açılmayacak mı ?  

******

Yahuu hiç mi işimiz yok da medeniyetin, sanyi ülkelerinin  bu kadar gerisinde kalmışken  bu luzümsuz meseliyi gündemde tutuyoruz. Ayasofya Müzesi cami mi olacak tayin et bir cami hocası bir de müezzin olsun bitsin. Bunu yapmak da mı zor? Haa kendi topraklarımızda  bir binayı cami yapmak için meşhur dış güclerden izin alacaksak, kim alacaksa bir zahmet alıversin. ‘’Abe bu binayı cami açcen müsaade ediyon mu, edive deyvesin’’ Yüce Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bugün ve son güneş batıncaya kadar yapacağı çok işi var. Dünya cayır cayır iş üretirken, sanayi üretirken biz niye sorun üretiyoruz?  www.afyononline.com 
ETİKET :   afyon afyonkarahisar vali üniversite kaymakam Türkiye akü afsü köşe yazıları

Tümü