Afyonkarahisar Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Oyuncusu Çetin Sarıgül ile Özel Röportaj

Afyonkarahisar Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Oyuncusu Çetin Sarıgül ile Özel Röportaj

19:54:17 | 2020-09-18

İsmim Çetin Sarıgül 1982 Afyonkarahisar doğumluyum evli üç çocuk babasıyım görme engelim doğuştan olup ilk okul,orta okul ve liseyi karma okullarda okudum yani herhangi bir engelli okulunda eğitim almadım. Lise öğrenimim bittikten sonra yaklaşık 11 sene özel bir şirkette çalıştım,daha sonra EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) ile 2015 yılında kamu kurumuna atandım, şu an Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapmaktayım.
Bu arada üniversite sınavına girdim ve iki yıllık Spor Yönetimi bölümünü açıktan okuyorum. Boş zamanlarımda ise spor, müzik, sosyal aktiviteler ve engelli bireyler için yapılan açıklamalara katılıyor onlara destek olmaya çalışıyorum.

Spor hayatıma 2015 yılında Afyonkarahisar Engelliler Genclik ve Spor Kulübü bünyesinde antrenmanlara katılarak başladım,ilk önce görme engelli bireyler için özel olarak ve gerek ulusal gerekse uluslar arası düzeyde icra edilen GoallBal ile başladım. Beni bu alana şu an kulübümüz atletizm antrenörü olan Emre TOK hocamız teşvik etti, saha sonra ise kulüp başkanımız ve GoallBal takımımızın antrenörü Serap GÜDERLER’in desteği ile bu alanda kendimi geliştirdim. Kulüp bünyesinde Atletizm, GoallBal, Satranc, Salon Futbolu branşlarında spor faaliyetlerimi devam ettirmekteyim. 2017 İzmir,2018 Bursa Türkiye Görme Engelliler Atletizm turnuvalarında Atletizm Disk atma dalında Türkiye üçüncüsü olarak kulübümü ve Afyonkarahisar’ımızı başarıyla temsil ettim. Satranç alanında ise kendimi her geçen gün geliştiriyorum, şöyle ki bu sene Şubat ayında düzenlenen 2020 Antalya Türkiye Görme Engelliler Satranc turnuvasında “C” kategorisinde 140 kişi içinden Türkiye 11’incisi olarak derece yaptım. Ayrıca İlimizde ilk kez görme engelli Futsal Takımını kulüp olarak kurarak takım kaptanlığını yaptım. Sporla engelimi aşarak 2017 yılının Afyonkarahisar’da “Başarılı Sporcuları” içinde yerimi aldım. Hali hazırda Satranc alanında online olarak yarışmalara katılarak kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Sizlere birazda golBali tanıtayım istiyorum.
GolBal 18 m saha, 9’ar metrelik iki kale ve her biri üçer sporcudan oluşan iki takımın oynadığı saha çizgilerinin kabartma, oyuncuların gözlerinin özel gözlükler ile kapalı olduğu ve içinde zil olan rengi mavi yaklaşık ağırlığı 1.25 kg olan topla oynanan özel bir spor dalıdır. İkinci dünya savaşından sonra Almanya’da görme yetisini kaybetmiş askerler için geliştirilmiş bu oyun şu an dünyada ilgi ile oynamıyor ülkemiz bu alanda milli takımlar seviyesinde (bay/bayan) ciddi başarılar elde etmektedir,şu an kulübümüzünde Türkiye Görme Engelliler Federasyonunun her sene düzenlediği ve iki devreden oluşan üçüncü ligde takımımız yer almakta.
Tabi görme engelli spor alanları denince bir diğer spor branşı ise Satranç gelmektedir, görme engelliler için özel tasarlanmış kabartma Tahtalar ve iki farklı taş özelliği ile rotasyonlu oynanan Satranç her sene şubat ayında ulusal düzeyde turnuva ile görme engellilerin kendini kanıtlamasını sağlamaktadır.

Sporcusu olduğum kulübüm 2010 yılından bu yana faaliyet göstermekte ve bu alanda bir çok görme engelli bireyin umudu olmaya devam etmektedir. Kulübümüzün şu anda aktif olarak GolBal, Atletizm, Yüzme,Halter,Futsal, Satranc branşlarında faaliyet gösteriyor ve sporcu yetiştirmeye devam ediyorum dedi. ( Osman Emek'in Özel Haberi )
ETİKET :   afyon afyonkarahisar afyon haberleri afyon sondakika

Tümü