AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ KENT KONSEYİ ENGELLİLER MECLİSİ’NDEN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

14:36:31 | 2020-12-03

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. İlk başta belirtmeliyim ki bugün bir kutlama değil, bir farkındalık günüdür. Sizlerden isteğim: Kendinizi çevrenizde yaşayan bir engelli bireyin yerine koymanız; onun sosyal hayatta, iş ortamında yaşayabileceği veya yaşadığı birtakım sıkıntıları tasavvur etmenizdir.

Engelli olmak, kişinin vücut fonksiyonlarından bir kısmının görevini tam olarak yerine getirememesi olarak tanımlanabilir. Ancak bizleri asıl engelleyen, çoğu zaman vücutlarımızdaki birtakım eksiklikler değildir. Bizleri asıl engelleyen; çevremizdeki insanların, kurum ve kuruluşların farkında olarak veya olmayarak önümüze koyduğu engellerdir.
Bizler; içinde yaşamış olduğumuz bu toplumdan bize acımasını değil, pozitif ayrımcılık adı altında sürekli olarak bizlere bir şeyler ikram etmesini değil, sosyal hayatta ve iş ortamında yaşadığımız sıkıntılar karşısında erişilebilir çözümler üretmesini bekliyoruz.

Engelli bireyler olarak, her geçen gün biraz daha hayatın içerisinde yer almaya devam ediyoruz. Bu noktada hem bireysel yaşantımız hem de içinde yaşadığımız toplumun refahı için üretmeye ve katkı sağlamaya devam edeceğiz. Tam da bu noktada herkesle eşit, herkes kadar erişilebilir ve herkes gibi ulaşılabilir bir hayatı hak ediyoruz. Kesin olarak bilinmelidir ki: Engelli bireyler için yapılan erişilebilirlik düzenlemeleri ve iyileştirmeler bizler için birer lütuf değil, insani bir haktır.
Bu vesile ile bu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün daha engelsiz, daha erişilebilir ve daha ulaşılabilir bir hayatın ilk günü olmasını temenni ediyor ve bütün engelli bireyleri sevgiyle selamlıyorum.

Muhammet Mustafa BAŞYİĞİT
Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi
Engelliler Meclis Başkanı

Haber: Osman Emek
ETİKET :   osman emek kent konseyi

Tümü